To w końcu można czy nie można?
  • Jamendo to serwis, skąd mozemy legalnie pobierac muzykę do wykrozystania na przeroznych licencjach. Creative Commons i te jego podwładne.

Problem mam taki.
    Wyszukuję utwór, zaznaczam, że chce szukac takich, które mogę wykorzystywać KOMERCYJNIE. Więc mogę wykorzystywać komercyjnie. Ale obok takiego też utworu jest opcja wykupienia dla niego licencji by móc gdzieś psuzczać itd. No to jak to jest ze znajduje mi utwory z pzowoleniem na komercyjne wykorzystanie a dodatkowo mozemy jeszcze do nich kupic licencje? To no kurde chyba od razu jest zaznaczone ze mozena komercyjnie wykorzystac. Po co jakas opcja licencji? Skoro niby juz teraz mozemy komercyjnie wykorzystywac? Czym to sie różni od tego ze moge wykorzystywać komercyjnie ten utwór? Po co jest ta opcja.

Niech Ci co znajdą się na rzeczy i są obyci w serwisie Jamendo i lecencjach CC mi pomogą. Dziekuję.
  • Moi drodzy - zadałem pytanie.
  • Autor muzyki pozwala na uzycie komercyjne swojej muzyki i jest to wskazówka do tego że możesz wykupic na niego licencje pro. Jesli chcesz wykorzystać utwór w celach komercyjnych raz - musisz mieć zgodę autora, dwa - musisz wykupić licencje żeby w razie kontroli na nią się powołać.
    Pozdrawiam
  • Czyli sam fakt tego, że autor nie wsadził na stronkę napisu, że "zabraniam wykorzystania w celu komercyjnym" tak jak są te inne tam "znaczki graficzne" nie powoduje automatycznie tego, że mogę ją komercyjnie używać w sieci?!
  • Chyba coś źle zrozumiałeś.

Darmowa muzyka oznacza, że możesz ją ściągać i z niej korzystać do celów prywatnych. Np. puścić na grillu ze znajomymi. Ale jeśli będziesz chciał ją puszczać np. w swoim barze, lub swojej prezentacji. To musisz wykupić licencje (chyba, że autor zgodzi się, abyś użył jej za darmo).

Ta licencja jednocześnie chroni interesy autora, a z drugiej strony pozwala udostępniać ją za darmo. Korzyści są obustronne.

• Bo chyba nie jest tak skonstruowany serwis aby dzielił utwory muzyczne na te "tylko do słuchania i wyłącznie do tego!" i także na te gdzie autor zgodzi się na sprzedanie takiego utworu.

Bardziej wprowadzającej w błąd nawigacji nie widziałem od dawna.
    Czy ktoś stąd wie może o co chodzi z tym Jamendo?
  • No, odpowiadajcie przecież. To ważne nie tylko dla mnie. Nie ja na tym tracę tylko sami twórcy.
  • Co jest z tym Jamendo. Panowie. Ja CZEKAM na odpowiedź.
  • Moi drodzy, ja CZEKAM NA ODPOWIEDŹ.
  • Moim zdaniem Jamendo wprowadza w błąd sugerując konieczność wykupywania własnych dodatkowych licencji, utrudniając wyszukiwanie utworów, które można nieodpłatnie wykorzystywać komercyjnie (tj. utworów na licencjach CC-BY i CC-BY-SA) i wbrew licencjom pisząc "do użytku prywatnego".

Zgodnie z licencjami CC-BY i CC-BY-SA wszystkie objęte nimi utwory można wykorzystywać komercyjnie bez dodatkowych opłat. Żadne dodatkowe licencje Jamendo nie są potrzebne, co można samemu sprawdzić zapoznając się z treścią danej licencji.
  • Jamendo PRO to dodatkowy 'program' ułatwiający wybór utworów do projektów komercyjnych, dzięki któremu artyści mogą otrzymać zapłatę za swoją pracę. Jeśli artysta dodatkowo daje możliwość użycia utworu za darmo w projekcie komercyjnym, to jest to jego wolna wola i każdy może z tego skorzystać.
    Przy takim użyciu pamiętajcie aby zrobić screen screen licencji aby mieć dowód że w czasie użycia licencji CC-BY lub CC-BY-SA artysta wyrażał na to zgodę. Jednak najlepszą moim zdaniem opcją jest porozumieć się bezpośrednio z artystą. Pozdrawiam!