Wynagrodzenie artysty a podatek
  • Witam.

Od pewnego czasu nurtuje mnie kwestia podatku od pieniążków które dostaję od jamendo. Co jeśli suma otrzymanych wypłat jako 'wynagrodzenie artysty' w danym roku przekroczy kwotę wolną od podatku ? Czy muszę coś odprowadzać do urzędu podatkowego ? Czy może są to pieniążki zwolnione z podatku, Jamendo odprowadza od nich podatek we Francji ?

Będę wdzięczny za odpowiedź
    Pozdrawiam
  • nie wiem jaka jest kwota wolna od podatku w polsce, ale przekraczajac ja juz musisz placic podatek dochodowy. jamendo raczej placi swoje we francji, ale ty zarabiasz w Polszy wiec placisz. ale nie jestem pewien na 100%
  • Właśnie nie rozumiem tego do końca, to by było podwójne opodatkowanie, a to z kolei było bez sensu. Znalazłem taki artykuł http://www.pit.pl/artysci_i_hobbysci_prywatnie_podatki_a_handel_w_internecie_1209.php , jako, że moja twórczość nigdy nie była i nie jest nastawiona na zysk, nie sprzedaję też niejako praw do moich utworów, bo one są udostępnione za darmo, otrzymuję jedynie wynagrodzenie za wykorzystanie moich utworów do celów komercyjnych więc nie muszę odprowadzać podatku ?
  • podbijam

Czy ktoś z Zespołu Jamendo mógłby nam wyjaśnić tą sprawę ?
  • Podatek od sprzedanych utworów jest odprowadzany przez Jamendo, zasada opodatkowania mówi wyraźnie że nie należy opodatkowywać 2 razy tego samego 'produktu'. Pozatym, o ile nie zarabiasz więcej niż 3000 zł rocznie z Jamendo, nie musisz się nad tym zastanawiać bo w Polsce jest to kwota wolna od podatku. Pozdrawiam