• Witam! Jestem tu całkowicie nowy. Chciałbym się was zapytać o darmowość muzyki z tej strony. Chcę umieszczać muzykę stąd na filmach w portalu YouTube. Czy muszę informować autora muzyki o tym że wykorzystuję jego dzieło? Czy nie będę musiał za to płacić? Aha i w jaki sposób muszę " podawać autorstwo artysty "?
  • Witaj.
    Nie ma jako takiej "darmowości muzyki z tej strony" biorąc pod uwagę to, do czego Ty tej muzyki potrzebujesz.
    Każdy album na Jamendo jest publikowany na licencji CC (więcej możesz znaleźć tu: http://creativecommons.pl/) która ma atrybuty do wyboru (przez artystę w momencie publikacji). Info o licencji znajdziesz po prawej na stronie każdego albumu.
    Musisz szukać albumów które w licencji mają wymienione:
    1. Uznanie autorstwa
    2. Brak użytku komercyjnego
    3. Zezwolenie na modyfikację, przekształcanie, tzw. prace pochodne (ten punkt Cię najbardziej interesuje)
    Pamiętaj, że możesz wykorzystać muzę do swojego projektu tylko jeśli opublikujesz go na tych samych zasadach, na jakich została opublikowana muzyka (jak to zrobić to już musisz poszukać na stronach CC) i nie będziesz na tym zarabiał.
    Czy musisz informować autora o wykorzystaniu jego muzy? Byłoby elegancko.
    Czy musisz płacić? Nie, dopóki używasz muzy której autor zgodził się na prace pochodne i wypełniasz warunki licencji.
    W jaki sposób podawać "autorstwo"? Najlepiej żeby Info o autorze muzyki znalazło się w samym filmie, np. w napisach końcowych (zależy co robisz), bo jak wymienisz autora tylko w informacji pod filmem na YouTube, a ktoś później udostępni to dalej - automatycznie info znika, więc sądzę że powinno się znaleźć w samym filmie.
    Mam nadzieję, że (po krótce) pomogłem.