Porozumienie ACTA, a jamendo.. Jaki wpływ ?
  • Polski rząd podpisze najprawdopodobniej dokument ACTA, pod pretekstem "ochrony własności intelektualnej" ma to być cenzurowanie Internetu.

Słyszałem o zniknięciu wielu popularnych serwisów rozrywkowych np. demotywatory,kwejk,besty,joemonter i innych ale także naukowych (wikipedia) i ogólnotematycznych youtube.com.
    Nie wiem czy to prawda, co do wikipedii to bym się nie zdziwił jak by zamknęli ale youtube ?
    Filmy owszem zapewne znikną do których nie ma się praw autorskich ale własne utwory tam opublikowane (z własnym materiałem na np. teledysk albo nagranie własnego autorstwa o dźwiękowym oczywiście nie wspomnę).

Do tej pory byłem temu przeciwny ale spojrzałem na to z drugiej strony..

Oto moje pytanie do Was : Czy ew. podpisanie ACTA wpłynie na działanie jamendo ? Czy jamendo pozostanie takie jakie było czy będą w związku z tym jakieś zmiany ?
  • Jamendo bardzo dba o to by wszelkie materiały zamieszczone tutaj nie naruszały praw autorskich.

Inna sprawa, z tego co czytałem, niestety koncerny będą miały narzędzie w ręku do koszenia konkurencji bez udziału sądów (przynajmniej w w wczesnym etapie). Teoretycznie jest możliwa sytuacja. Polska ratyfikuje ACTA, koncern xyz zgłasza swoje zastrzeżenia co do materiałów zamieszczonych na serwisie Jamendo i blokuje stronę (przynajmniej jej polską wersję), do gry wchodzą prawnicy mija parę lat i sprawa zostaje wyjaśniona. Jednak prze ten czas strona była zablokowana, praktycznie nikt o niej nie pamięta.

Niestety rozgrywki będą na wysokim szczeblu a wygrywać będą głównie ci, których stać na dobrych prawników. Moim zdaniem z uczciwością nie będzie to miało wiele wspólnego. Sytuacja będzie podobna a nawet bardziej posunięta niż na rynku praw patentowych przy tabletach. Poczytajcie sobie o wojnach patentowych pomiędzy Apple a Samsungiem, a to blokada produktu w Niemczech a to w Korei, pozew tu pozew tam, nieważne czy ma się rację, mali gracze nie mają tu szans i o to wszystko w tym chodzi. Kolejna grupa ludzi chce doprowadzić/przywrócić stan oligopolu tylko, że tym razem w branży muzycznej, filmowej i innych handlowych produktów.